Jakie nowotwory najczęściej atakują Polaków?     
      W ciągu ostatnich 5 lat aż 350 tysięcy osób w naszym kraju usłyszało diagnozę, która odwraca życie do góry nogami – nowotwór. Mimo nagłośnienia sprawy w mediach, wiele osób wciąż ignoruje ważne objawy, świadczące o toczącym się procesie chorobowym. W rozwoju większości nowotworów, ważną rolę odgrywają predyspozycje genetyczne. Nie zapominajmy jednak, że to czy nowotwór się rozwinie, zależy przede wszystkim od prowadzonego przez nas stylu życia. Jakie nowotwory najczęściej atakują Polaków?

1.   Rak płuca.

    Rak płuca jest najczęstszym nowotworem wśród Polaków. Częściej występuje u mężczyzn – stanowi 21% rozpoznawanych u nich nowotworów. Rak płuca jest przyczyną około 1/6 wszystkich zgonów spowodowanych przez nowotwory. Za rozwój tego groźnego raka odpowiada przede wszystkim palenie tytoniu, a także narażenie na szkodliwe substancje tj. azbest, czy zanieczyszczenia powietrza. 

    Główne objawy to: uporczywy i męczący kaszel, nawracające zapalenia płuc, chrypka i charakterystyczne odpluwanie wydzieliny z krwią. Inne nieswoiste objawy to: zmęczenie, brak apetytu, kłucie w klatce piersiowej, złe samopoczucie i ogólne osłabienie organizmu. 

2.   Rak piersi.

   Nowotwór ten rozwija się przede wszystkim u kobiet. Mimo to, znajduje się na drugim miejscu wśród nowotworów w Polsce - w całej populacji. Rak piersi jest pierwszą przyczyną zgonów u kobiet w wieku 40-54 lat. Według danych szacunkowych, co 14 Polka zachoruje na ten typ raka. 

   Sygnałem do diagnostyki raka piersi są wszelkie zmiany w strukturze piersi – zwłaszcza łatwo wyczuwalne guzki. Podejrzane są także zmiany rozmiaru i koloru piesi, ból podczas dotykania, oraz obecność krwistej wydzieliny z brodawki sutkowej.

3.   Rak jelita grubego.

      Choroba dotyka podobną ilość kobiet i mężczyzn. Za ten typ nowotworu odpowiada przede wszystkim nieprawidłowa dieta – bogata w cukry i żywność przetworzoną, co powoduje niekorzystne zmiany w florze bakteryjnej jelit. Za ten typ raka mogą odpowiadać także niezdiagnozowane alergie pokarmowe, a także nadużywanie alkoholu i palenie papierosów. W Polsce rak jelita rozpoznawany jest nadal zbyt późno. Jedynym skutecznym badaniem diagnostycznym jest kolonoskopia. Pozwala ona na usunięcie polipów – zmian przedrakowych, dzięki czemu chroni także przed rozwojem samego raka.

     Niepokojące objawy to: zaparcia, biegunki, ciemne stolce, wymioty, uczucie dyskomfortu, częste bolesne oddawanie gazów, trudności w przełykaniu, utrata wagi, ogólne osłabienie. 

4.   Rak gruczoły krokowego.

     Z wiadomych powodów rak ten dotyka tylko panów. Rak prostaty stanowi aż 13% wszystkich nowotworów rozpoznawanych u mężczyzn. 

     Najczęściej występujące objawy raka prostaty to: wyczuwalny guz, trudności w oddawaniu moczu, częste oddawanie moczu, ból i pieczenie w cewce moczowej, zaburzenia erekcji, bóle w okolicy lędźwiowej.

5.   Rak żołądka.

     Rak żołądka stanowi 5% wszystkich nowotworów mężczyzn i 3% nowotworów kobiet. W epidemiologii pewną rolę odgrywają czynniki genetyczne, jednak to głównie dieta i styl życia przyczyniają się rozwoju tego nowotworu. Zachorowalności sprzyja dieta bogata w żywność przetworzoną, smażoną, z dużą ilością soli, przy jednoczesnym niewielkim spożyciu warzyw i owoców. Rzucenie palenia papierosów pozwala na obniżenie ryzyka. 

     Główne objawy raka żołądka to: bóle brzucha, nudności, wymioty, a także smoliste stolce z krwią. 

6.   Rak nerki.
     Rak ten jest wyjątkowo podstępny. Przez długi czas nie daje żadnych objawów. Znaczna część przypadków diagnozuje się zupełnie przypadkowo, podczas innych rutynowych badań. Ryzyko zachorowania na raka nerki zwiększają: palenie papierosów, otyłość i nadciśnienie. 

     Główne objawy raka nerki to: krwiomocz, ból w okolicy lędźwiowej, obrzęk kończyn dolnych, ogólne złe samopoczucie. 

7.   Rak trzonu macicy.

   Rak ten stanowi aż 7% wszystkich kobiecych nowotworów. Rozwija się przede wszystkim u pań powyżej 50 roku życia. Najbardziej narażone są panie, które cierpią na nadciśnienie, cukrzycę, otyłość, oraz panie, które nigdy nie rodziły.
   Choroba objawia się głównie zaburzonym cyklem miesiączkowania i bólem w okolicy brzucha. 

8.   Rak pęcherza moczowego.

    Rak ten dotyczy przede wszystkim panów, zwłaszcza po 70 roku życia. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby palące, czy osoby, które przechodziły radioterapię okolic intymnych. Za rozwój tego nowotworu odpowiadają także nieprawidłowości w genach np. protoonkogenach RAS i MYC oraz TP53. Diagnostyka tego nowotworu zazwyczaj ma miejsce w późnym stadium, głównie z powodu ignorowania objawów.

    Objawy raka pęcherza moczowego to: częste oddawanie moczu, pieczenie w cewce moczowej, uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza, a także ból w podbrzuszu, bóle w okolicy lędźwiowej.

9.   Rak szyjki macicy. 

    Rak ten stanowi obecnie 5% wszystkich nowotworów kobiecych. Polska zajmuje aktualnie pierwsze miejsce wśród krajów Unii Europejskiej pod względem liczby nowych zachorowań na raka szyjki macicy. Każdego roku notuje się w naszym kraju ponad 3 000 nowych zachorowań i blisko 1800 zgonów spowodowanych tym nowotworem. Główną przyczyną prowadzącą do rozwoju raka szyjki macicy jest zakażenie onkogennym typem wirusa HPV.  

Główne objawy to: krwawienia między miesiączkami, ból po stosunku, upławy, ból w dole brzucha, trudności w oddawaniu moczu.

10.                Rak jajnika. 

   Jest to bardzo częsty nowotwór u kobiet. Największy problem stanowi późna diagnostyka – 75% nowotworów rozpoznawanych jest z zaawansowanym stadium choroby. Zaledwie 25% kobiet ma szanse na przeżycie 5 lat od momentu rozpoznania choroby. Najczęściej chorują osoby po 50 roku życia. 

   Objawy z reguły nie są specyficzne: są to zaparcia, bóle brzucha, częste oddawanie moczu, wzdęcia, niestrawność, brak łaknienia, bolesne stosunki płciowe.

    Kluczem do walki z wszystkimi nowotworami jest wczesna diagnostyka. Nie należy ignorować żadnych niepokojących objawów. Regularne badania kontrolne mogą uratować nam życie. Także prowadzenie zdrowego stylu życia – odpowiednia dieta i codzienna dawka ruchu, gwarantują nam skuteczną obronę przeciwnowotworową.

W ciągu ostatnich 5 lat aż 350 tysięcy osób w naszym kraju usłyszało diagnozę…

Nowsza Starsza