Rak jajnika – cichy zabójca kobiet

   

   Rak jajnika nazywany bywa często „cichym zabójcą kobiet”. Nie bez powodu- rozwija się powoli i przez długi czas nie daje żadnych objawów. Nawet w późnej fazie rozwoju – objawy przypominają raczej dolegliwości gastryczne, co sprawia, że ponad 70% tych nowotworów wykrywanych jest w III i IV stadium rozwoju. Rokowania wówczas są kiepskie. Dlatego najważniejszym krokiem w leczeniu raka jajnika jest wczesna i skuteczna diagnostyka.


   Polska – niestety – najeży do krajów o wysokiej zachorowalności na raka jajnika. Dane statystyczne pokazują, że zachorowalność na ten nowotwór ma stałą tendencję wzrostową. Rak ten atakuje przede wszystkim kobiety po okresie menopauzalnym – najczęściej w wieku 60 lat. W Polsce gwałtowny wzrost zachorowalności na raka jajnika następuje w wieku 40-45 lat.

Czynniki epidemiologiczne:

 • Ryzyko zachorowalności wzrasta u kobiet, u których późno wystąpił okres przekwitania – proces owulacji uszkadza nabłonek jajnika, co zmusza komórki nabłonkowe do podziałów,
 • Schorzenia tj. endometrioza, zespół policystycznych jajników zwiększają ryzyko pojawienia się raka jajnika,
 • Dieta uboga w warzywa, składająca się głównie z tłuszczów zwierzęcych i mleka, bogata w laktozę - może przyczyniać się do rozwoju tego raka,
 • Kontakt z związkami mutagennymi tj. azbest, talk, oraz palenie papierosów także są czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania na nowotwór jajnika.
 • Częściej chorują kobiety, które nigdy nie zaszły w ciążę.

    W uwagi na powolny rozwój i brak charakterystycznych symptomów, rak jajnika należy do najtrudniej wykrywalnych nowotworów. Istnieje jednak kilka objawów, które mogą zasugerować badania w kierunku tego raka. Jakie to objawy?
 • brak apetytu,
 • wzdęcia,
 • nudności,
 • wymioty,
 • zaparcia,
 • wodobrzusze,
 • obrzęki nóg,
 • uczucie ciężkości w jamie brzusznej,
 • nagłe i częste parcie na mocz,
 • nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych,
 • rzadko występują nerwobóle ud, co jest związane z zajęciem splotu nerwowego.

Dziedziczne formy raka jajnika.

    Szacuje się, że około 10% nowotworów jajnika ma charakter dziedziczny. Za rodzinne predyspozycje zachorowalności na raka jajnika odpowiadają przede wszystkim dwa geny: BRCA1 i BRCA2, które dziedziczą się w sposób autosomalny dominujący. Mutacje w tych genach są też powiązane z zwiększonym ryzykiem raka piersi.

    U osób obarczonych mutacjami w genie BRCA1 – ryzyko pojawienia się raka jajnika zaczyna się gwałtownie zwiększać w wieku 40 lat. W wieku 70 lat ryzyko to wynosi nawet 60%, czyli jest zdecydowanie większe niż u kobiet, u których występują spontaniczne przypadki raka.

    U nosicielek mutacji w genie BRCA2 – podwyższone ryzyko zachorowalności pojawia się nieco później – w wieku 50 lat i wynosi 27% w wieku 70 lat. Ponadto nosiciele mutacji w obu genach BRCA mają zwiększone ryzyko zachorowalności na nowotwory jelita grubego, szyjki macicy, jajowodu, otrzewnej, trzustki, żołądka, prostaty i skóry.

   Oceniając ryzyko rozwoju raka należy brać też pod uwagę miejsce występowania mutacji genetycznych w dwóch wyżej wymienionych genach. Dla przykładu: mutacje zlokalizowane bliżej początku genu zwiększają bardziej ryzyko zachorowalności na raka jajnika, zaś te umiejscowione bliżej końca 3' – predysponują głównie do raka piersi.

Diagnostyka.

    Z uwagi, że diagnostyka raka jajnika jest stosunkowo trudna, należy często odbywać badania kontrolne i zgłaszać każdy niepokojący symptom. Każda kobieta powinna raz w roku wykonywać podstawowe badanie ginekologiczne. W razie wykrycia zmian – lekarz skieruje na badanie ultrasonograficzne. Najskuteczniejsze w tym przypadku jest usg dopochwowe, które pozwala określić, czy mamy zmianę nowotworową, czy łagodne torbiele. Pomocne w diagnostyce bywa także oznaczanie markerów nowotworowych tj. CA125, czy HE4.

Rola genetyki w diagnostyce raka jajnika.

    Testy genetyczne pozwalają na sprawdzenie, czy posiadamy predyspozycje do zachorowania na określony typ nowotworu. Badania takie pozwalają więc na wprowadzenie skutecznej ochrony – zanim w ogóle dojdzie do pojawienia się zmian nowotworowych. W przypadku raka jajnika analizuje się geny BRCA1 i BRCA2. Wiedza na temat mutacji daje nam szanse na stały monitoring stanu zdrowia. Zmiana stylu życia, zdrowa dieta i odpowiednia dawka ruchu w połączeniu z regularnymi badaniami mogą skutecznie uchronić nas nawet przed dziedzicznym typem raka jajnika.

   Testy genetyczne mogą być bardzo pomocne także u kobiet, u których wykryto już raka jajnika. Określenie konkretnych mutacji pozwala na wprowadzenie skuteczniejszego leczenia. Występuje pewnego rodzaju powiązanie pomiędzy obecnością danej mutacji,a typem histopatologicznym raka. U pacjentek posiadających mutacje w BRCA1 i 2 częściej występują gluczolakoraki. Pacjentki takie uzyskują często lepszą odpowiedź na standardowe leczenie, a także mają dłuższe wskaźniki przeżywalności, niż pacjentki z nowotworami powstałymi spontanicznie. Testy genetyczne pozwalają więc na bardziej dokładne i spersonalizowane leczenie.
Rak jajnika nazywany bywa często „cichym zabójcą kobiet”. Nie bez powodu- rozwija się …

Nowsza Starsza