Genetyczne testy prenatalne – znane jako NIPT-y są prawdziwym hitem na polskim i światowym rynku. Test IONA jest pierwszym takim testem, który od początku do końca jest wykonywany w Polsce – próbki nie są wysyłane za granicę. Wykonać można go w jedynym polskim laboratorium akredytowanym przez firmę LifeTechnologies. Test IONA służy do określenia ryzyka wystąpienia u dziecka najczęściej diagnozowanych wad genetycznych - trisomii: 21 chromosomu (zespół Downa), 18 chromosomu (zespół Edwardsa), 13 chromosomu (zespół Patau).
Test IONA to prawdziwy przełom w diagnostyce prenatalnej! Badanie wykonywane jest przy pomocy najnowocześniejszej technologii sekwencjonowania nowej generacji, która pozwala w krótkim czasie niezwykle precyzyjnie określić ryzyko urodzenia dziecka z trisomią. Do badania wystarczy zaledwie 10 ml krwi matki pobranej z żyły przedramienia. Zasada testu opiera się na detekcji wolnokrążącego DNA płodu (cffDNA), które przenika przez łożysko. Test można wykonać już od 10 tygodnia ciąży. Niewątpliwą zaletą testów nieinwazyjnych jest bezpieczeństwo związane z brakiem powikłań, jakimi są między innymi poronienia, czy infekcje.
Niewątpliwą zaletą testu IONA jest fakt, że cała procedura związana z analizowaniem próbek odbywa się w Polsce. Nie wysyłamy próbek za granicę, dzięki czemu dane pacjentek są bezpieczne, przy zachowaniu całkowitej poufności danych.
Dla kogo polecany jest test IONA?
- Dla kobiet, u których w obecnej ciąży stwierdzono nieprawidłowe stężenie markerów biochemicznych,
- Dla pań, u których badania przesiewowe wskazały na ryzyko wystąpienia aberracji chromosomowej płodu,
- Dla kobiet z przeciwwskazaniami do badań inwazyjnych tj. łożysko przodujące płodu,
- Dla przyszłych rodziców, którzy posiadali w rodzinie przypadki chorób genetycznych,
- Dla kobiet, których ciąże kończyły się poronieniem lub śmiercią płodu po narodzinach,
- Dla dojrzałych kobiet powyżej 35 r.ż. (zwłaszcza w przypadku pierwszej ciąży),
- Dla pań długotrwale narażonych na szkodliwe działanie czynników środowiskowych tj. promieniowanie, substancje chemiczne, wirusy,
- Dla kobiet, które posiadają dużo starszego partnera (zwłaszcza po 55 r.ż.) - aż w 20-25% przypadkach trisomii, dodatkowy chromosom pochodzi od ojca,
- Dla pań, które poddały się zabiegowi in vitro – hiperstymulacja jajników może prowadzić do wad genetycznych.
Przeciwwskazania do wykonania testu IONA:
- mikroduplikacja chromosomowa u matki,
- przeszczep narządów,
- wcześniejsza terapia komórkami macierzystymi,
- czas upływający od ostatniej transfuzji krwi do rozpoczęcia ciąży krótszy niż pół roku,
- ciężka infekcja,
- mozaicyzm chromosomowy łożyska.